Gimnazija podržala i obogatila ovogodišnji Festival znanosti

Autor: Igor Macuka, 6. 5. 2017.

Od 24. do 28. travnja održavao se petnaesti po redu Festival znanosti. Ovogodišnja tema bila je vrijeme. Fizikalno, psihološko, povijesno, meteorološko, astronomsko - vrijeme. "Vrijeme u koje smo svi uronjeni, tu rijeku bez povratka, uzrok svake mijene" (Heraklit).

Naša je škola bogato popratila ovogodišnii Festival ispunivši vrijeme zanimljivim sadržajima - mjerili smo vrijeme, u predvorje škole postavili smo Foucaultovo njihalo, izrađivali smo analogne satove, matematički smo modelirali ovisnost različitih veličina o vremenu, a pripremili smo i znanstveni igrokaz.

Uzmite si vremena te detaljnije o ovim zanimljivim aktivnostima pročitajte u nastavku, a fotografije pogledajte u Galeriji...

1. Ponedjeljak, 24.4.2017.

Ivan Popčević, Aneta Andrašević i Igor Macuka: Mjerenje i bilježenje vremena – 1. dio

Učenici su izradili niz prezentacija, plakata i maketa ne temu vremena (kronološkog). Iste su izložili u kabinetu fizike gdje su održali svoje prezentacije.

Zbog velikog broja uključenih učenika, drugi dio manifestacije održan je u petak 28.4.2107. Uključene učenike ću navesti u sklopu tog događaja.

2. Ponedjeljak - petak, od 24.4.2017. do 28.4.2017.

Aneta Andrašević: Foucaultovo njihalo

Profesorica Aneta Andrašević je u predvorje škole postavila Foucaultovo njihalo. Svaki je sat sa skupinom učenika pratila gibanje i označavana je ravnina njihanja. Na kraju smjene učenici su mogli vidjeti pomak ravnine njihanja svaki sat. Ovaj eksperiment dokazuje rotaciju Zemlje oko vlastite osi.

3. Srijeda, 26.4.2017.

Irena Bratulić, Kristina Opatić: Matematički satovi – 1. dio

Učenici su izradili analogne satove koji umjesto klasičnog brojčanika imaju neke poznate matematičke izraze. Treba naglasiti da su svim satovima ugrađeni satni mehanizmi tako da su satovi posve uporabljivi.

Izrađeni satovi izloženi su u petak, 28. travnja, u kabinetu fizike, kada su nam došli u posjet učenici iz Tehničke škole.

Uključeni učenici: svi učenici 4.g razreda

4. Četvrtak, 27.4.2017.

Fatima Ferizović Vujović, Ana Ujčić: Grafovi ovisnosti o vremenu

Radionica se sastojala od rješavanja i prezentacije zadataka matematičkog modeliranja ovisnosti različitih veličina o vremenu. Primjeri koji su obrađeni na radionici su: rast populacije kroz vrijeme - modeliranje eksponencijalnom funkcijom, te mjesečeve mijene - modeliranjem trigonometrijskim funkcijama.

5. Petak, 28.4.2017.

Irena Bratulić , Kristina Opatić: Matematički satovi – 2. dio

Nakon festivala satovi će krasiti tri matematička kabineta.

Uključeni učenici: svi učenici 4.g razreda

6. Petak, 28.4.2017.

Ivan Popčević, Aneta Andrašević i Igor Macuka: Mjerenje i bilježenje vremena – 2. dio

Učenici su izradili niz prezentacija, plakata i maketa ne temu vremena (kronološkog) te ih izložili u kabinetu fizike, gdje su održali svoje prezentacije.

Gosti na ovom događaju su bili učenici Tehničke škole Pula u pratnji profesora fizike Turić Maria.

Uključeni učenici: Nina Jurcan, Dora Janković, Isaura Nika Šeperović, Mateo Di Giusto, Daniel Marković, Demi Lisjak, Luka Kirac, Grgur Višić, Filip Bastijanić, Grakalić Gracijela, Petra Ostojić, Anton Pulić, Bepo Paus, Deni Šuran, Marin Popović, Marin Špigić, Marin Cetina, Veronika Melba Huf, Lucija Zagrić, Ana Verbanac, Iva Verbanac, Luka Starčević, Ana Pajić, Ana Miličević, Veronika Siladić, Gea Poropat, Marko Iveša, Tin Šošić, Danijel Orlić, Fran Sljepčević, Elena Krizmanić, Evita Qenaj, Lea Beletić, Helena Milanović, Alma Smajić, Marija Katarina Novak, Robi Cvitić.

7. Petak, 28.4.2017.

Neva Slani i Igor Macuka: Mjerenje svijeta

Učenici 2.g razreda pomoću studenata Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Pula pripremili su znanstveni igrokaz o životu princa matematike F. Gaussa i velikog prirodoslovca Von Humboldta te ga odirali u zgradi Fakulteta.

Uključeni učenici: svi učenici 2.g razreda

Učenici Gimnazije Pula posjetili su predavanja/radionice:

1. Davor Horvatić: Može li umjetna inteligencija predviđati budućnost?

2. Damir Šegon: Sunčani sat

3. Korado Korlević: Humanosfera, buduće baze u svemiru