Od povijesti rudarenja do ideje podzemnoga grada i večere 150 metara ispod zemlje u 45 zanimljivih minuta

Autor: Ivana Petrinić, 31. 3. 2017.

U petak, 31. ožujka, u školskoj je knjižnici doc. dr. sc. Andrea Matošević sa Sveučilišta u Puli održao živopisno predavanje o kulturi rudara, podzemnih radnika istarskih ugljenokopa, kroz 20. stoljeće. Iznio je jezgrovit i zanimljiv pregled povijesti rudarenja i profesionalne uronjenosti Labinštine u kovu od početka 20. stoljeća pa sve do današnjih dana i ideje Labin Art Expressa o podzemnom gradu - zamislite da večerate 150 metara ispod zemlje ili da ronite kroz potopljene dijelove rudnika?

Prof. Matošević na samom početku predavanja ispričao je priču o kovaricama – preteči javnog prijevoza u Istri. Kovarice su prevozile rudare do rudnika, a usput bi pokupili i pokojeg đaka. Međutim, mnogi su rudari do rudnika dnevno pješačili i više desetaka kilometara, a sam dolazak na posao nije bio i kraj pješačenja – rudnik je dubok i dugačak… A u rudniku različite opasnosti.

Više o pročitajte u nastavku…

Rudari se nikad nisu pozdravljali tipičnim pozdravima poput „ćao“ i „vidimo se“, već riječju: „Sretno!“ Uvjeti života u podzemlju do 700 metara dubine bili su teški – od manjka svjetlosti do raznih opasnosti. Životinje od kojih se ljudi inače boje i koje istrebljuju - štakori, rudarima su spašavale živote. Ne samo da su rudnikom slobodno hodali i kotili se nego su rudari s njima dijelili i svoje marende. Kada bi štakori, koji mogu osjetiti i najlaganije podrhtavanje tla ili plin u zraku, počeli bježati, rudari se nisu pitali zašto bježe, već su i oni bježali za njima.

Profesor Matošević spomenuo je i pobunu rudara protiv nadirućeg fašizma - Labinsku republiku, naglasivši heterogenost sudionika i profesionalnu bliskost u štrajku. Istaknuo je da su danas rudnici nerijetko odlagališta smeća naglasivši simboličku ulogu tog smeća – ljudi se rudnika žele u potpunosti riješiti. Žene u rudnicima u pravilu nisu radile. Međutim, činjenica da su bile spašene ovog iznimno opasnog i teškog posla, naglasio je prof. Matošević, nije im donijela puno dobroga. Muškarac je bio taj koji je zarađivao, što se uvelike odrazilo i na tadašnju tradicionalnu ulogu žena kao kućanica i majki.

Predavanje je zaključeno idejom Labin Art Expressa o podzemnom gradu – njihova je ideja da se taj prostor iskoristi na potpuno drugačiji način – ne kao muzejski podsjetnik na rudnik, već da prostor nekadašnje muke postane prostor potpunog užitka – jer užitak je nešto što na Labinštini nikad nije bilo dostupno: „Ako već moramo komercijalizirati mižeriju, neka to bude na najugodniji mogući način – ucjepljivanjem u nju onoga što nikada nismo imali, elementa koji konotiraju iznimnu ugodu, dokonost i kupovnu moć – aromaterapije, kasina, kafića, sauna, klizališta i kazališta.“

Posljednje gostujuće predavanje u ovoj školskoj godini, koje su u sklopu fakultativne nastave Medijska kultura organizirale prof. Iva Petrović-Poljak i prof. Ivana Petrinić, sa zanimanjem su poslušali učenici drugih i četvrtih razreda te nekolicina nastavnika.

« August 2017 »