Bivši gimnazijalac Anton Perkov predstavio Prirodoslovno-matematički fakultet

Autor: Ivana Petrinić, 24. 2. 2017.

U četvrtak, 23. veljače, bivši gimnazijalac, danas student fizike, Anton Perkov u školskoj je knjižnici zainteresiranim učenicima predstavio Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF) Sveučilišta u Zagrebu. PMF je jedna od najvećih sastavnica zagrebačkog sveučilišta te jedan od najznačajnijih edukatora znanstvenih kadrova u hrvatskom prirodoslovlju i matematici, srednjoškolskih nastavnika tih predmeta te jedan od vodećih centara istraživanja.

Iskoristili smo priliku te napravili blic intervju s Antonom, studentom fizike (istraživački smjer), koji je u pulskoj gimnaziji maturirao 2013. godine. Anton je jako zadovoljan odabirom studija na kojem, ističe, ne nedostaje dobrih i inspirirajućih profesora. Budući studenti fizike morali bi, naglašava, biti otvorenog uma. Trebali bi imati želju naučiti više od onoga za što misle da su sposobni i voljni uložiti određeni trud, kao uostalom i pri upisu na svaki drugi fakultet. Trebali bi, naravno, imati ljubav prema prirodnim znanostima i dobro poznavati matematiku.

Nastavak intervjua s našim zanimljivim sugovornikom pročitajte u nastavku…

Pitali smo Antona kakav je studentski život u Zagrebu. „Inače sam iz Ližnjana. Bio sam učenik putnik. Velika je, naravno, razlika između Ližnjana i Zagreba. Zagreb je kozmopolitski grad. Paše mi što mi je sve blizu, paše mi dobro organiziran gradski prijevoz. Tramvajem mogu otići gdje god poželim. Ima puno ljudi, događaja, druženja…“

Čitaš li? Stigneš li čitati za svoj gušt?

U početku studija nisam stizao, bio sam najviše okupiran studijem. Sada imam više vremena za čitanje. Najviše se volim opuštati uz fantasy žanr poput „Gospodara prstena“. Volim i romane Teda Williamsa. Uživao sam u njegovoj trilogiji „Sjećanja, Tuga i Trn“. Obožavam Georgea Martina (jedan od najpoznatijih pisaca fantasyja današnjice, op.a.), autora „Igre prijestolja“. I, naravno, „Harryja Pottera“. U zadnje vrijeme čitam i sve ono što nam je bilo za srednjoškolsku lektiru, ono što smo čitali nabrzinu ili je bilo samo spomenuto na satu. Pročitao sam, primjerice, cijelog Dantea, traktat filozofa Ludwiga Wittgensteina „Logičko-filozofska rasprava“. Volim Camusa, Sartreove eseje, Nietzschea – čitao sam njegovog „Antikrista“ i „Tako je govorio Zaratustra“.

Možeš li možda izdvojiti omiljenu knjigu?

Jako teško pitanje. Ali imam jednu knjigu. Ne mogu reći da mi je omiljena, ali mi je jako prirasla srcu i duboko me pogodila – „Zaboravljeni sin“ Mire Gavrana.

Voliš li glazbu? koji su ti omiljeni bendovi?

Često slušam muziku. Završio sam glazbenu školu tako da podjednako volim i klasičnu i rock glazbu. Od rocka, progressive rock mi je omiljeni žanr. Često slušam Queens of the Stone Age, Genesis, Gentle Giant, Pink Floyd, Deep Purple. Ponekad odlazim na koncerte, nedavno sam u Lisinskom uživao u jednom zanimljivom gudačkom kvartetu, ali glazbu najradije slušam kući. Od modernije glazbe, volim i indie rock, sviđa mi se bend Sigur Ros.

Filmovi?

Važna mi je dobra priča, a rado pogledam i kvalitetan blockbuster. Svidio mi se „Split“ („Podvojen“), o muškarcu koji pati od 23 poremećaja podvojene ličnosti. Uvijek odem u Branimir centar, a jednom sam u kinu Europa pogledao film „Projekcije“ Zrinka Ogrestre.

Kako najradije provodiš slobodno vrijeme?

Najčešće čitam ili odem s prijateljima na kavu. Nisam neki sportski tip, ali volim šetati. Živim u blizini Maksimira pa tamo rado prošećem.

Planovi za budućnost?

Volio bih se baviti znanošću. Kad završim magisterij, planiram otići na doktorat, najvjerojatnije negdje vani. Volio bih se baviti teorijskom fizikom, od čestica, polja i gravitacije do kozmologije, u tom bih smjeru volio ići.

Pratiš li političku situaciju u Hrvatskoj?

O tome bih mogao puno govoriti. Krećem se u društvu u kojem apsolutno svi osuđuju čin plagiranja i nedopustiovo je da premijer Plenković brani ministra Barišića. Ovaj posljednji potez, kada je Đikić objavio da će otići iz Hrvatske, to je mislim početak kraja. Apsurdno je da uopće imamo jedan takav slučaj da se ministra tuži za autoplagijat. No, to ne znači da kod nas nema dobrih profesora i istraživača. Na fakultetu na kojem studiram imam priliku uživati u inspirativnim predavanjima kvalitetnih profesora.

« June 2017 »

> Raspored sati