Svjetski dan životinja gimnazijalci obilježili posjetom veterinarske ambulante Andar

Autor: Dejan Zelenak, 13. 2. 2017.

U ponedjeljak, 13. veljače, učenice članice eko-odbora Gimnazije Pula u pratnji prof. Karin Bolković i Dejana Zelenaka, povodom Svjetskog dana životinja, posjetili su veterinarsku ambulantu Andar. Uz stručna i zanimljiva predavanja i demonstracije veterinarke Andree Faggian, učenice su naučile što se sve nalazi u jednoj veterinarskoj ambulanti te koji su svakodnevni poslovi veterinara. Među prisutnim učenicama vjerojatno se nalazi i koja buduća veterinarka, stoga ne sumnjamo da je ovaj posjet mogao poslužiti samo kao motivacija za daljnje učenje i trud u Gimnaziji.

Više pročitajte u nastavku...

U veterinarskoj ambulanti - u kojoj se svakodnevno liječe psi, mačke i ostali kućni ljubimci - saznali smo da su neki od najčešćih razloga zbog kojih ljudi dovode svoje ljubimce upala grla kod pasa i upala desni kod mačaka. Vidjeli smo i što je sve potrebno za liječenje naših četveronožnih prijatelja.

Osim ambulante, mogli smo vidjeti i hotel za pse i mačke, u kojem se nalazilo nekoliko gostiju, čiji su vlasnici morali otići na put. Sigurni smo da vlasnici mirno spavaju jer su njihovi ljubimci u dobrim rukama.

U sklopu ambulante nalazi se i uzgajivačnica kratkodlakih njemačkih ptičara, koja trenutno ima 15-ak stanara. Igrajući se s njima uočili smo različite karaktere svakog psa, a veselim psima uspjeli smo zapamtiti i imena, no obiteljsko stablo je ipak bilo prekomplicirano shvatiti. Dok ih je većina čekala svoj red za maženje i igru, pojedinci su ipak bili nestrpljivi, pa je bilo zanimljivo gledati kako jedna mama kori svoju kći, učeći je tako pristojnom ponašanju.

Vrhunac posjeta ipak je bila kobila Narcisa, koja je imala zanimljiv životni put. Već se na prvi pogled vidi da Narcisa nije obična kobila - mnogo je veća od ostalih kobila koje smo do tada negdje vidjeli. Narcisa je kobila s pedigreom. Većinu života sudjelovala u brojnim utrkama i osvajala mnoge nagrade. Tužna sudbina i čudan životni put doveli su skoro do velike tragedije. Naime, Narcisa je bez znanja prvog vlasnika bila prodana klaonici odakle ju je u zadnji tren spasila naša veterinarka, omogućivši joj tako dostojanstvenu starost i lagodnu mirovinu. Ova 21-godišnja kobila sada ima svoj prostor u kojem slobodno trčkara, a za nagradu što je strpljivo pozirala za naše fotografe dobila je i nekoliko poslastica.

- veterinarska ambulanta

Veterinarska ambulanta

Neki su bili toliko uzbuđeni zbog posjeta da ih ni ograda nije mogla zaustaviti

Uživanje u maženju