Srednjovjekovna Istra - posjet crkvi i samostanu sv. Franje

Autor: Alen Tafra, 12. 2. 2017.

U četvrtak, 9. veljače, skupina učenika koja u sklopu gimnazijskog projekta "Srednjovjekovna Istra" istražuje srednjovjekovne pulske samostane i obitelj Castropola - Natali Volarević, Alex Šverko, Luana Zrinić i Ivana Kopričanec iz 2.d; Swan-Lein Stošić i Frane Puh iz 3.f - posjetila je, pod vodstvom koordinatora projekta i nastavnika povijesti Alena Tafre, crkvu i samostan sv. Franje u Puli.

Dobar domaćin bio je gvardijan fra Đuro Vuradin, s kojim su učenici razgovarali i od kojega su saznali brojne zanimljivosti. Više možete pročitati u nastavku...

U samom prostoru crkve slušali smo o prošlosti crkve i samostana od izgradnje u 13. stoljeću, preko zatvaranja crkve i samostana u doba Napoleona, sve do obnove u 20. stoljeću i našeg vremena. Posebnu pažnju privukle su posebnosti i znamenitosti crkve, poput grobnice bl. Otona, dvostruke propovjedaonice, pulskog poliptiha iz 15. stoljeća, glagoljskih grafita, kao i detalja izgradnje crkve vezanih uz Jakova Puljanina, fratra koji je svoje graditeljsko umijeće ugradio i u velebnu baziliku sv. Antuna u Padovi.

U opuštajućem ambijentu klaustra na zidovima smo pronašli više urezanih natpisa i grbova, među kojima je najvažniji grb obitelji Castropola, najpoznatije pulske patricijske obitelji u razvijenom srednjem vijeku. Konačno, u kapeli sv. Ivana, gdje su pokapani i Castropole, pogledali smo mukotrpno rekonstruirani kasnoantički mozaik, najstariji dio samostanskog kompleksa

Zaključili smo da je sv. Franjo nezaobilazan dio identiteta našeg grada. Zahvaljujemo fra Đuri, a o rezultatima istraživanja izvijestit ćemo uskoro. Podsjećamo, informacije vezane uz projekt objavljujemo na posebnoj stranici posvećenoj Zavičajnoj nastavi.

« October 2017 »