Gimnazijalci poslušali predavanje o ekološkoj proizvodnji i edukaciji

Autor: Dejan Zelenak, 31. 1. 2017.

U sklopu međunarodnog projekta „Mi jedemo odgovorno“ u kojem sudjeluje devet zemalja Europske unije, članica Zaklade za odgoj i obrazovanje i okoliša, a koji u Hrvatskoj vodi udruga Lijepa naša, 29 predstavnika Eko-odbora Gimnazije Pula i učenika fakultativne nastave Socijalna ekologija/Lumeni, s prof. Teodorom Beletić i prof. Dejanom Zelenakom, 30. siječnja prisustvovali su predavanju o ekološkoj proizvodnji hrane u prostorijama učilišta Diopter. Predavanje su medijski su popratili TV Istra, Radio Pula i Glas Istre.

Cilj projekta je osvijestiti mlade da je način na koji proizvodimo, razmjenjujemo i konzumiramo hranu ključ za sve globalne izazove čovječanstva jer hrana izravno utječe na zdravlje našeg planeta (vodu, tlo, ekosustav, bioraznolikost, korištenje energije, klimatske promjene, javno zdravsto) te osposobiti mlade da budu aktivni i odgovorni akteri naših prehrambenih navika.

Više pročitajte u nastavku...

U skladu s tim ciljem učenici su poslušali predavanje Dorijana Siljana, predsjednika udruge Istarski eko proizvod, i Ivana Mihovilovića s učilišta Diopter, a ravnateljica Dioptera Sanja Bubonjić predstavila je projekt edukacije za ekološkog proizvođača/icu povrća, voća i aromatičnog bilja „Eko je fora.“ Taj projekt, financiran iz Europskog socijalnog fonda, prvi su u Republici Hrvatskoj osmislili i proveli učilište Diopter iz Pule i učilište Studium iz Vukovara, a u sklopu njega se školovala prva generacija ekoloških proizvođača.

U opuštenoj atmosferi nadahnuti predavači okupljenim učenicima na slikovit su i vrlo inspirativan način objasnili što je to ekološki proizvedena hrana, zašto je ona zdravija, ali i ustvari jeftinija od masovno komercijalno proizvedene hrane na velikim plantažama. Objasnili su i koje su prednosti takve hrane u očuvanju okoliša i kako je zapravo tu hranu uz neke stare tehnike iznenađujuće jednostavno proizvesti.

Predavanje je potaklo mnogo pitanja vezanih za proizvodnju i plasiranje ekološke hrane na tržište. Saznali smo zanimljive odgovore: da su ponekad veći trovači hrane nonice na tržnici, zbog neispravnog i nekontroliranog rukovanja pesticidima, da je masovno korištenje pesticida posljedica želje za profitom vojne industrije, koja je htjela iskoristiti uhodanu proizvodnju eksploziva nakon Drugog svjetskog rata, da u Hrvatskoj imamo još oko 70 žetvi (30 godina) prije nego što uništimo obradivu zemlju komercijalnom poljoprivredom…

« June 2017 »

> Raspored sati