Gimnazijalci sudjelovali na manifestaciji "Pazi što jedeš"

Autor: Dejan Zelenak, 23. 11. 2016.

U sklopu međunarodnog projekta Europske komisije „Mi jedemo odgovorno“ u kojem sudjeluje devet zemalja Europske unije, a u Hrvatskoj ga vodi udruga Lijepa naša, predstavnici Eko-odbora Gimnazije Pula i učenici fakultativne nastave Socijalna ekologija/Lumeni, koje su vodili prof. Teodora Beletić i prof. Dejan Zelenak, sudjelovali su u Projektu „Pazi što jedeš.“ Manifestacija se održavala od 21. do 23. listopada u prostorijama Circola.

Projekt „Pazi što jedeš“ međunarodna je manifestacija Etnografskog muzeja Istre i udruge Istarski eko-proizvod, a održava se od 2011. godine. Sastoji se od edukativnog dijela (raznih predavanja i radionica) te sajmenog dijela. Kroz godine sajam je prerastao u najveći eko-sajam u Hrvatskoj. Ovogodišnja manifestacija, šesta po redu, bila je posvećena temi mediteranske prehrane.

Više pročitajte u nastavku...

Mediteranska prehrana na hrvatskom Jadranu, njegovoj obali, otocima i dijelu zaleđa, uvjetovana je ekološkim, klimatskim, povijesnim i kulturnim čimbenicima Mediterana. Manifestacijom se posebno htjela istaknuti važnost međusobnih veza prirodnih resursa i ljudskih potreba te kao rezultat toga znanja koje se odražava na prehrani stanovnika. Život u skladu s prirodnim bogatstvima osnova je takvog života i prehrane.

Lumeni i polaznici fakultativne nastave Socijalna ekologija sajam su posjetili već prvog dana. Prisustvovali su službenom otvorenju, čuli osnovne informacije o projektu i zdravoj prehrani, te lokalnim, sezonskim, fair trade  i ekološkim namirnicama. Saslušali su i predavanje i prezentaciju "Eko je fora" - projekt Otvorenog učilišta Diopter iz Pule u sklopu kojega je prvi put u Hrvatsko 40 polaznika besplatno educirano za zvanje ekološkog gospodarstvenika. Pogledali su i degustirali razne eko-proizvode od čak 48 izlagača iz cijele Hrvatske. Osim što su se informirali o proizvodima koji su predstavljeni na sajmu, imali su priliku i sudjelovati na brojnim radionicama.

Drugi dan manifestacije sajam su posjetili i učenici 3.f razreda, također u pratnnji prof. Beletić i prof. Zelenaka. Nakon razgledavanja štandova, kratke edukacije i degustacije eko-proizvoda sudjelovali su u radionici izrade pašte od eko-brašna.

Osim razgledavanja i sudjelovanja, 24 učenika naše gimnazije je i volontiralo na manifestaciji - pomagali su oko održavanja radionica, pri prezentaciji raznih proizvoda, radili na info-pultu i reguliranju prometa. Neki su učenici pomagali tijekom sva tri dana održavanja manifestacije te su se doista dobro upoznali s odgovornim načinom prehrane.

Naši su volonteri dobili mnoge pohvale od organizatora sajma, a osim zahvala, učenici su dobili i volonterske knjižice u kojima će im biti upisan broj sati koje su odradili na manifestaciji.

Ulaz u Circolo na dan Sajma

Učenici 3.f razreda

Degustacija eko-proizvoda

Radionica izrade pašte od ekološkog brašna