Gimnazijalci sudjelovali na manifestaciji Dani kruha u Stubičkim Toplicama

Autor: Ivana Petrinić, 13. 10. 2016.

Ovogodišnja svečanost Svehrvatske smotre - Dani kruha, dani zahvalnosti za plodove zemlje, održana je u organizaciji udruge „Lijepa naša“ i uz visoko pokroviteljstvo Sabora RH u Stubičkim Toplicama u hotelu „Matija Gubec“ 9. listopada 2016. Sudjelovala je ukupno 51 eko-škola iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Vojvodine i Mađarske, među kojima i Gimnazija Pula. Našu školu predstavljale su učenice 4.d razreda Aleksandra Košta, Eva Labinac i Lea Mikša, te voditelj puta profesor Dejan Zelenak.

Na našem štandu posjetitelji su mogli degustirati fritule, kroštule i kruh s maslinama koje su napravile naše učenice. Tu su bile i razne domaće istarske kobasice: kobasica od boškarina s tartufima, svinjska kobasica s puževima i obična svinjska kobasica. Na štandu se također mogla naći i ručno rađena čokolada s lavandom, maslinovo ulje, razne mineralne soli sa začinskim biljem i nar (šipak). Oduševljeni posjetitelji su se vraćali i nekoliko puta do našeg štanda kako bi sve degustirali, a pohvale smo dobili sa svih strana.

Osim hrane, predstavili smo i vino, istarsku glazbu te običaje, kulturu i povijest Pule i Istre.

Više pročitajte u nastavku...

Na našem štandu moglo se, dakle, degustirati i vino, istarska malvazija, te rakiju od samoniklog bilja. Predstavili smo i kulturu te glazbu našeg kraja. Svi smo nosili narodne nošnje, koje su nam ljubazno donirali članovi KUD-a Vodnjan.

Izložili smo roženice i harmoniku trieštinu, dok smo istovremeno na tabletu puštali kompilaciju od 50-ak tradicionalnih istarskih pjesama. Istovremeno s glazbom, na tabletu smo pripremili i PowerPoint prezentaciju o povijesti grada Pule, što smo upotpunili raznim knjižicama i brošurama o Puli i Istri koje su posjetitelji mogli uzeti na našem štandu, a koje nam je doniralaTuristička zajednica grada Pule. Cijeli štand smo dodatno ukrasili lovorovim lišćem te grančicama lavande, ružmarina i masline.

Pred brojnim posjetiteljima i uzvanicima - među kojima su bili i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Anđelko Stričak, ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić Rožman, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadno-hercegovačke županije Ružica Mikulić, izaslanica gradonačelnika grada Zagreba Vlatka Lipovac Vranić, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki, delegat kardinala Josipa Bozanića mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački i mnogi drugi - predstavili smo običaje, kulturu, hranu i povijest Pule i Istre.

Učenice su bile oduševljene cijelom manifestacijom i raznolikošću proizvoda koji su se ondje mogli pronaći i degustirati. Sigurno će još dugo pamtiti ljubazan doček domaćina i prijateljsku atmosferu koja je pratila cijelu manifestaciju, a na kraju su dobile i pohvalnicu udruge „Lijepa naša“ kao priznanje za sve što su odradile.

(članak napisao Dejan Zelenak)

« June 2017 »

> Raspored sati