Gimnazija Pula

> Naslovnica
NOVOSTI

Gimnazijalci osvojili izvrsne rezultate na Svjetskom školskom prvenstvu u atletici u Francuskoj

Autor: Ivana Petrinić, 19. 7. 2017.

Nakon što su početkom svibnja na državnom prvenstvu u atletici učenici naše škole osvojili prva mjesta postali smo najbolja škola u atletici u Hrvatskoj te izborili pravo sudjelovanja na Svjetskom školskom prvenstvu u atletici, koje se od 24. do 30. lipnja održavalo u francuskom gradu Nancyju.

Ovih izvrsnih rezultata ne bi bilo da profesorica tjelesnog Đeni Blarežina učenike ne potiče na bavljenje temeljnom sportskom granom.

Pulsku gimnaziju na Svjetskom školskom prvenstvu u atletici predstavljali su redom: Anja Milas, Franciska Marić, Debora Kodan, Elizabeta Crnković, Ivana Šimunjak, Luana Zrnić, Tin Šošić, Grgur Višić, Mark Trivanović, Arijan Vidulin, Marko Iveša i Marko Jambrošić. Svi su se učenici natjecali u dvije discipline – od trčanja do bacanja kugle, osvojivši odlične rezultate. Izvrstan rezultat, prvo mjesto u utrci na 400 metara, ostvarila je Debora Kodan, a Tin Šošić osvojio je 3. mjesto na 3.000 metara.

Odlazak u Nancy financiran je donacijama te se profesorica i učenici zahvaljuju svima koji su im to omogućili. Put autobusom od Zagreba do Nancyja trajao je 22 sata, a natjecanje se održavalo dva dana.

Gimnazijalci su na prvenstvu, osim svojih sportskih vještina, u sklopu kulturne večeri, imali prilike predstaviti svoj grad autentičnim delicijama, a svaka je zemlja pripremila i jednu plesnu točku. Posljednjeg dana učenici su sudjelovali u štafeti prijateljstva. Miješane ekipe s po 18 natjecatelja iz različitih zemalja natjecale su se u prekrasnom parku.

Treba spomenuti da ovo nije prvo svjetsko prvenstvo na kojem su prisustvovali gimnazijalci. Godine 2015. prof. Blarežina bila je sa svojim učenicama u Kini, odakle su se vratile s dvije medalje – Wanda Haber osvojila je prvo mjesto na 400 metara, a Ana Vareško drugo mjesto na 1.500 metara.

Ove su godine učenice naše škole državne prvakinje u atletici drugi put zaredom čime su osigurale odlazak na svjetsku gimnazijadu u svibnju 2018. u Maroku. Prof. Blarežina nada se da će uspjeti skupiti financije za odlazak na to natjecanje jer već ono iduće, kaže, bit će lakše - domaćin svjetskog prvenstva u atletici 2019. je grad Split. No, neka se najprije slegnu dojmovi s ovogodišnjih natjecanja.

Prof. Blarežina naglašava da je veseli što se svake godine pojavi grupa učenika koji se zaljube u atletiku, a njihova upornost i rad, dodaje, na kraju im donesu ovako lijepe rezultate. No vjerujemo da je za jedan mali dio zaslužna i motivacija prof. Đeni Blarežina koja uspješno potiče učenike na bavljenje kraljicom sporta. Čestitamo profesorici i učenicima!

Fotografija i tekst preuzeti sa: Glas Istre