22. Sa(n)jam knjige u Istri

Autor: Jelena Pavić, 15. 12. 2016.

U Puli se u Domu hrvatskih branitelja od 1. do 11. prosinca održavao 22. Sa(n)jam knjige u Istri. Jedinstven i bitan po mnogočem, Sajam svoju najveću posebnost krije u nekonvencionalnome spoju sajma i festivala u priču koju snažno povezuje tematska odrednica, svake godine drukčija i svaki put na pragu suvremenih svjetskih društvenih i kulturnih zbivanja.

Gimnazijalci su u pratnji profesora posjetili Sajam i pratili programe za srednjoškolce – I klasike ubijaju zar ne? i Pop lektira. Program je prijedlog Sajma kako približiti suvremene autore srednjoškolcima i predstavlja prilog raspravi o kurikularnoj reformi. Učenici 1. b, 1. d, 1. g, 4. a i 4. g razreda kupili su za školsku knjižnicu lektirne naslove.

Više možete pročitati u nastavku…

Sajam je počeo Nultim danom koji se održao 30. studenoga 2016. godine. Taj dan rezerviran je za knjižničarsku struku, a naši knjižničari, Ivana i Nikola, poslušali su predavanja u sklopu stručnoga programa.

Jutra na Sajmu bila su posvećena srednjoškolcima. Za njih su posebno oblikovana dva programa – I klasike ubijaju zar ne? i Pop lektira. Novi program I klasike ubijaju zar ne? srednjoškolskoj je publici predstavio drugačija, nova čitanja velikana Miroslava Krleže i Ive Andrića. Predložak o Andriću knjiga je Krešimira Nemeca "Gospodar priča", a na temu "Krležina pogrebna maska" govorio je Vlaho Bogišić, Branko Kukić i Ivica Buljan. Jutarnji program vodili su osebujni dvojac, Kruno Lokotar i Emir Imamović Pirke, a pulske su srednjoškolce upoznali s blogericom Bobom Đuderijom, pjesnikom Markom Pogačarom, scenaristom i romanopiscem Goranom Vojnovićem, novinarom i književnikom Davorom Mandićem i autorom krimića Nenadom Stipanićem

Ovogodišnji program bavio se dvjema temama – središnjom temom Transatlantik kojom Sajam prvi put povezuje dva kontinenta: Europu i Južnu Ameriku te u središte pozornosti postavlja suvremenu portugalsku, španjolsku i brazilsku književnost. Druga je tema Ljubljana bere, odnosno Ljubljana čita, regionalni program kojim se predstavila suvremena literarna i umjetnička scena Ljubljane.

Među onima koji su premijerno predstavili knjige na Sajmu ističe se Tatjana Gromača, koja nakon duže pauze predstavlja Bolest svijeta, a premijeru novih knjiga imali su i Slađana Bukovac, Marinko Koščec, Amir Alagić, Evelina Rudan, Davor Mandić, Senko Karuza, Kristijan Novak, te Miljenko Jergović i Vladislav Bajac u Hrvatskoj.

Program Pop lektire, novinar i književnik Davor Mandić

Učenici sudjeluju na programu I klasike ubijaju zar ne?

« December 2017 »