Neposrednošću i susretljivošću Davor Mandić pokrenuo lavinu pitanja zaintrigiravši učenike za čitanje i knjigu

Autor: Ivana Petrinić, 3. 12. 2016.

„U četvrtom srednje uzeo sam u ruke Camusa koji mi je dao odgovor na sva pitanja – od tada do danas nisam prestao s čitanjem“, ispričao je, među ostalim, u knjižnici okupljenim učenicima i nastavnicima pisac i novinar Davor Mandić. Petak, 2. listopada, ostat će zapamćen kao susret tijekom kojeg učenici nisu prestajali s pitanjima na koja je autor spremno odgovarao. Opušteno i ležerno, kao da to već godinama radi, razgovor s Davorom moderirala je prof. Iva Petrović-Poljak.

U gotovo dva sata gostovanja u našoj školi Mandić je pročitao dva ulomka iz svog novog romana „Đavolja simfonija“ te otvorio brojne teme koje su zaintrigirale učenike. Razgovaralo se o ratu, izbjeglicama, prognanicima, Vukovaru, ali i o ljubavi, knjigama, inspiraciji. Učenike je zanimalo kako autor stvara svoja djela – zapisuje li često, piše li danju ili noću, čita li svoje knjige jednom kad ih pusti „u život“.

Više pročitajte u nastavku…

„Da sam se rodio u 19. stoljeću, pisao bih samo poeziju“, rekao je Mandić, istaknuvši da, dok piše, često premješta sadržaj, prepravlja i ispravlja, dugo kroji tekst i, gradeći likove i fabulu, piše puno bilješki. A jednom kad ga skroji, više mu se nikad ne vraća jer bi „napravio sve drugačije – osim prve i zadnje rečenice“.

Jedno od brojnih učeničkih pitanja bilo je smatra li se više piscem ili novinarom. „Pisci su Kafka, Alice Munro, Franzen, a ja samo zapisujem“, rekao je Davor, dodavši da se, ako se baš mora nekako odrediti, smatra autorom. A možda jednog dana postane i pisac.

Potvrda da ovakvih gostovanja u školi nedostaje, da su inspirativna te pridonose razvijanju ljubavi prema čitanju, ali i kritičkom promišljanju, izjava je učenice neposredno nakon susreta: „Nikad nisam bila toliko sretna što sam ostala toliko dugo u školi.“ Učenik koji je slučajno tog popodneva prije odlaska kući došao u knjižnicu nešto isprintati ostao je do kraja te na kraju rekao: „Ne mogu vjerovati - a samo sam htio nešto isprintati.“

Davor Mandić dugogodišnji je novinar Novog lista koji kroz članke i kolumne progovara o nizu aktualnih tema, a odnedavno je i urednik jedinog kulturnog priloga Mediteran. Također, član je prosudbenog vijeća za gradsku i županijsku razinu Lidrana (novinarski izraz) te vodi radionice novinarstva i kreativnog pisanja za odrasle i djecu.

Susret su organizirale prof. Iva Petrović-Poljak i prof. Ivana Petrinić, voditeljice fakultativne nastave Medijska kultura i slobodne aktivnosti Novinarska grupa.

« August 2017 »