Učenici posjetili izložbu "Priče o besmislu" Hrvoja Polana

Autor: Ivana Petrinić, 27. 10. 2016.

U četvrtak, 27. listopada, polaznici fakultativne nastave Medijska kultura (mediJ@) i novinarske grupe iz 2.b, c i d razreda te Kasja Borić iz 4.f razreda, uz voditeljstvo prof. Ivane Petrinić, posjetili su izložbu Hrvoja Polana "Priče o besmislu". Kroz izložbu u Dnevnom boravku Rojca učenike je trebao provesti autor, međutim budući da su ga spriječile neodgodive obaveze, ulogu voditelja preuzeo je Branimir Slijepčević Brada. Autor će se pak odužiti učenicima predavanjem u našoj školi, o kojem ćete putem Oglasne ploče za učenike biti obaviješteni na vrijeme.

Više o izložbi pročitajte u nastavku...

Izložba "Priče o besmislu" sastoji se od četiri različite vizualne priče. Prva govori o djeci u Gazi, odnosno velikom broju djece koja pate od PTSP-a uzrokovanim ratnim sukobom.

Druga priča govori o učincima američke invazije na Irak, kada je prvi put zaobiđeno Vijeće sigurnosti UN-a u odlučivanju - četiri milijuna ljudi izbjeglo je iz svojih domova, više je od milijun ratne siročadi, a WHO procjenjuje da 70 posto djece pati od ratom uzrokovanog PTSP-a. Razlog američke invazije bilo je navodno iračko posjedovanje oružja za masovno uništenje, međutim nikakvi dokazi o tom oružju nikad nisu pronađeni, a tadašnji glavni tajnik UN-a Kofi Annan proglasio je američku invaziju na Irak - ilegalnom. Takvo što se nikada prije u povijesti nije dogodilo.

Treća priča govori o separacijskom zidu koji Izrael gradi prema Palestincima na Zapadnoj Obali i ljudima odsječenima i s jedne i s druge strane - nemogućnosti prilaza školama, bolnicama, poslu... zbog zida.

Četvrta priča govori o počecima izbjegličkog problema u Hrvatskoj te količini patnje koju ljudi, ponajprije djeca, trpe zbog ratnih sukoba.

Hrvoje Polan fotografijom se bavi više od dvadeset godina. Radio je za brojne novine i agencije, a danas je freelancer. Fotografije su mu više puta izlagane, a jedan njegov rad uvršten je u kolekciju "100 najboljih slika dekade 1999-2000", koja je izložena u Museum of Modern Art (MoMA) u New Yorku.

Tekst preuzet sa stranice Saveza udruga Rojca

« October 2017 »